01913478
Dziś
Ten tydzień
Ostatni miesiąc
Razem
184
5930
35270
1913478

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej 24 marca 2024 r.

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ                                  24 marca 2024

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Godziny rozpoczęcia liturgii Triduum Paschalnego, (Wielkiego Czwartku, W. Piątku i W. Soboty) w obu parafiach naszego miasta są te same.
 2. Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Tegoż dnia Liturgia Wieczerzy Pańskiej sprawowana będzie o godz. 1900. Na zakończenie Liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Ciemnicy, gdzie będzie możliwość Adoracji do godz. 2200. Zapraszamy na adorację prowadzoną przez K.Ż.R i Margaretki na godz. 2100.
 3. Wielki Piątek zaś jest pamiątką śmierci Chrystusa na krzyżu. Tego dnia w całym kościele nie jest sprawowana Eucharystia, zastępuje ją liturgia Męki Pańskiej. O godz. 1830 będzie nabożeństwo Drogi Krzyżowej dla wszystkich, po której rozpocznie się Liturgia Męki Pańskiej.
 4. Tego dnia obowiązuje post ścisły dla ludzi w wieku od 18 do 65 roku życia obowiązują 3 posiłki w ciągu dnia, przy czym jeden do syta. Tradycyjnie ofiary złożone w Wielki Piątek przy adoracji Krzyża Świętego przeznaczone są na utrzymanie grobu Pańskiego w Jerozolimie. Po przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu zaśpiewamy 3 części Gorzkich Żali. Jednocześnie rozpoczynamy wartę honorową, która będzie trwała do Rezurekcji. Prosimy o trzymanie warty honorowej przy Grobie Pańskim druhów Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej a także o pilnowanie porządku w czasie Rezurekcji. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek – do godz. 2300. Zapraszamy na adorację prowadzoną przez Wspólnotę Galilea, która rozpocznie się o godz. 2100.
 5. W Wielką Sobotę będzie poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. W kościele parafialnym od 900 do 1300. Koszyczki ustawiamy na ławkach w świątyni lub trzymamy w ręku. Zachęcamy do adoracji Pana Jezusa w Grobie.
 6. Poświęcenie pokarmów na wioskach od godz. 900. Dwóch księży uda się do wyznaczonych punktów na terenie parafii:

1 trasa: Augustów, Nowiny, Kociołki i Janów

2 trasa: Dom Pomocy Społecznej, Kaplica przy ul. Lubelskiej, Dąbrówki, Wólka Tyrzyńska, Kępa Wólczyńska, Holendry, Cudów, Wymysłów, Przewóz i Wójtostwo.

Prosimy o zgłaszanie dziś po Mszach Św., do zakrystii adresów domów i miejsc w których odbędzie się poświęcenie pokarmów. Jeżeli miejsce na wiosce nie zostanie zgłoszone, oznacza to, iż nie ma tam poświęcenia pokarmów.

 1. W Wielką Sobotę liturgią Wigilii Paschalnej o godz. 1900 rozpoczniemy obchód Świąt Wielkanocnych. Zgromadzimy się na zewnątrz przy rozpalonym ognisku rozpoczynając liturgię światła, następnie zaśpiewamy Orędzie Wielkanocne zwane Exultet, po czym nastąpi Liturgia Słowa i pozostała część Liturgii. Adoracja przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę do 2300. Zapraszamy na adoracje prowadzoną przez Diakonię muzyczną, Harcerzy i Młodzież, która rozpocznie się o godz. 2200.
 2. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest najważniejszym dniem Triduum Paschalnego.O godz. 600 rano Msza Św. Rezurekcyjna z procesją wokół Kościoła. Zapraszamy wszystkich do wzięcia czynnego udziału w procesji i wzięcie Feretronów, Sztandarów, Chorągwi, Różańca i innych paramentów liturgicznych. Zapraszamy Panie z Rodziny Różańcowej ze świecami oraz dziewczynki z klas III, IV i chętne do sypania kwiatków. Panie katechetki prosimy o opiekę nad dziewczynkami. Następne Msze w/g porządku niedzielnego: 900, 1030, 1200 i 1800. W kaplicy w Augustowie o g. 900, a w Domu Pomocy Społecznej o g. 1100.
 3. Kancelaria Parafialna od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego nie będzie czynna. Pogrzeby i wezwania do chorego zgłaszamy na telefon parafialny.
 4. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.
 5. Ponawiamy zaproszenie na dzisiejszą Drogę Krzyżową ulicami Kozienic z kościoła Świętego Krzyża do kościoła Świętej Rodziny. Rozpocznie się ona Mszą św. o godz. 1800 w naszym kościele a następnie wyruszymy w kierunku kościoła Świętej Rodziny. Ci, którzy już byli na Mszy św., gromadzą się przy krzyżu misyjnym o g. 1900. Prosimy o włączenie się Rycerzy Kolumba oraz skautów, harcerzy i liturgiczną służbę ołtarza, za śpiew odpowiada diakonia muzyczna.
 6. W dzisiejszą Niedzielę Palmową Kozienickie Hospicjum Domowe zaprasza na kiermasz świąteczny. Po Mszach Świętych, będzie można nabyć słodkie wypieki, postne potrawy, ozdoby świąteczne przygotowane przez naszych wolontariuszy i ludzi dobrego serca. Dochód z kiermaszu będzie przeznaczony na działalność naszego hospicjum. Dziękujemy za zawsze owocne wparcie naszej misji i posługi chorym i cierpiącym.
 7. Dziś także Parafialny Zespół Caritas będzie pod Kościołem po Mszach Św, rozprowadzał Palmy Wielkanocne.
 8. Po Mszach Św., będzie dziś zbiórka do puszek na dekorację ciemnicy i Grobu Pańskiego – dziękujemy za wszelkie ofiary złożone na ten cel.
 9. Zbliżające się święta Zmartwychwstania Pańskiego przypominają nam o naszych bliskich zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu w Kozienicach. Zadbajmy o porządek przy naszych grobach oraz tych zapomnianych. Przy tej okazji dziękuję wszystkim pracownikom Kozienic i Gospodarki Komunalnej z Prezesem Robertem Wojcieszkiem na czele za całoroczną pomoc, troskę o cmentarz oraz na plac przy kościele i kaplicy przy ul. Lubelskiej. „Bóg zapłać”.
 10. Mszą Św., 1 kwietnia 2024 roku o godz. 18 00 sprawowaną w naszym Kościele rozpoczniemy 33 dniowe rekolekcje oddania życia Matce Bożej, które zakończy się uroczystą Mszą Św., dn. 3 maja 2024 roku o godz. 18 00 i wspólnym odczytaniem i podpisaniem aktów zawierzenia Matce Bożej.  W zakrystii są do nabycia książki na te 33 dniowe rekolekcje przygotowujące do zawierzenia N.M.P., zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Szczegóły dotyczące tej duchowej akcji na plakatach wokół Kościoła, na naszej stronie internetowej a także stronie www.oddanie33.pl.
 11. Dziękujemy wszystkim uczestników nabożeństw pasyjnych a także tym, którzy wzięli sobie do serca naszą prośbę i licznie skorzystali z Sakramentu Pokuty i Pojednania w Dniu Spowiedzi.
 12. W przyszłym tygodniu z soboty na niedzielę następuję zmiana czasu z zimowego na letni.
 13. Do nabycia prasa katolicka Gość Niedzielny oraz Mały Gość Niedzielny dla dzieci.
 14. Wszystkim naszym drogim Parafianom i Gościom składamy jak najlepsze życzenia. Nie zapominamy o tych naszych braciach i siostrach, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie. W sposób szczególny skłaniamy się ku ludziom, cierpiącym i Ich Rodzinom, oferując naszą hospicyjną pomoc. A Zmarłym, którzy odeszli z naszej wspólnoty parafialnej wypraszamy łaskę życia wiecznego.