01873590
Dziś
Ten tydzień
Ostatni miesiąc
Razem
225
6904
41956
1873590

Koła Żywego Różańca

K_Ż_R.jpg

 

 

INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY 2024 KWIECIEŃ

Papieska: Módlmy się, aby wewnętrzne bogactwo i godność kobiet były szanowane we wszystkich kulturach i aby zniknęło zjawisko dyskryminacji, która przynosi tyle cierpienia w różnych częściach świata.

Stała: Módlmy się o dar pokoju na całym świecie szczególnie w miejscach, gdzie toczą się wojny (w Ziemi Świętej i Na Ukrainie).

Parafialna: Módlmy się o dobre i owocne przygotowanie młodzieży z naszej Parafii, która przystąpi do Sakramentu Bierzmowania.

 

 

BIULETYN RODZINY RÓŻAŃCOWEJ

                                       DIECEZJI RADOMSKIEJ                                        

Nr.200 kwiecień 2024 r

                                                   

AKTUALNOŚCI

 

1.  Piątek – sobota 31 maja – 1 czerwca na Jasnej Górze odbędzie się XII Ogólnopolska Pielgrzymka ŻR , pod hasłem : „„Ewangelizacja z Różańcem”  Zaczynamy w piątek 31 maja o 21.00  Apelem Jasnogórskim , potem czuwanie modlitewne i o 23.00 Msza Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Sobota 1 czerwca program w całości przed Szczytem Jasnej Góry . Początek o 9.00. Uroczysta suma o godz. 12.00. Bardzo proszę o wcześniejsze zgłaszanie grup drogą emailową : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ./plakaty dotrą do parafii po świętach/

2. Serdecznie zapraszam na KRAJOWE  FORUM  ZELATORÓW DIECEZJALNYCH ŻYWEGO RÓŻAŃCA, które odbędzie się 20 kwietnia 2024 r. na Jasnej Górze w Bastionie św. Barbary w godzinach od 10 - 14.30.  Forum zakończy się  Mszą św. o godz13.30  w kaplicy Matki Bożej – transmitowaną przez TV Trwam i Jasną Górę.

       Pięknie by było, gdyby wzięli w nim udział najbardziej zaangażowani w parafii Zelatorzy . Nie organizujemy wspólnego wyjazdu z diecezji, ale tych, którzy chcieliby i mogli pojechać indywidualnie / czy kilka osób/ swoim samochodem prosiłbym o zgłoszenie do mnie do 10 kwietnia. Program jest na końcu Biuletynu za Konspektem

 3. Każdego 10 dnia miesiąca Żywy Różaniec Diecezji Radomskiej podejmuje nocne czuwanie od godz. 21.00 do 6.00 w Kaplicy Wieczystej Adoracji , w której trwa nieustanna modlitwa w intencji rodzin..            Wolne terminy : lipiec ,październik, grudzień.

4. To już dwusetny numer Biuletynu Rodziny Różańcowej Diecezji Radomskiej. Dziękuję wszystkim Bożym Kapłanom i Zelatorom za to że wykorzystujecie go podczas comiesięcznych spotkań . Dziękuje za wiele dobrych słów pod moim adresem. Bogu niech będą dzięki za wszystko co może służyć naszej formacji i jedności Rodziny Różańcowej. 

 

KONSPEKT SPOTKANIA ŻYWEGO RÓŻAŃCA

 

 • Pieśń – Nasze plany i nadzieje ……
 • Zapalający świece – Światło Chrystusa.
 • Wszyscy – Bogu niech będą dzięki.

Modlimy się w Intencjach Światowej Sieci Modlitwy Papieża

O docenianie roli kobiet

Módlmy się, aby godność kobiet i ich bogactwo były uznawane w każdej kulturze i aby ustała dyskryminacja, jakiej doświadczają one w różnych częściach świata.

,,Kobietom należy powierzać poważne role i obowiązki. Jakże wielu decyzji niosących śmierć można by uniknąć, gdyby kobiety były w centrum podejmowania decyzji! Dążmy do tego, aby były bardziej szanowane, uznawane i angażowane” – słowa  papieża Franciszka , niech będą zachętą do gorliwej modlitwy za wszystkie kobiety , które doświadczają jakiejkolwiek dyskryminacji. Dziękujmy Bogu za wrażliwość i geniusz każdej kobiety : matki, żony, siostry zakonnej.  Dziękując , doceniamy ich rolę dla dobra całej ludzkości.

Modlimy się również w naszych intencjach: ........... (zachęcić do podania swoich osobistych intencji, np. o zdrowie dla kogoś z rodziny itp.).

Różaniec: Rozważmy pierwszą chwalebną  – Zmartwychwstanie Pana Jezusa

Zelatorka:

" Tymczasem jednak Chrystus zmartwychwstał jako pierwszy, spośród tych, co pomarli (…). I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni (1 Kor 15, 20.22; "

Kiedy idę za Tobą Chryste Zmartwychwstały , nie straszna mi jest śmierć . Ale tak jak pewne jest to ze ona przyjdzie , tak wierzę z taką samą pewnością , że w poranek Wielkanocny rozpoczęła się  Droga Światła , która poprowadzi mnie do życia , które nigdy się nie kończy. Wołam więc za psalmistą : „Dusza moja pragnie Boga, Boga żywego: kiedyż więc przyjdę i ujrzę oblicze Boże?”/ps 42/

Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu…

Królowo Różańca Świętego, módl się za nami.

– Za zmarłych członków kółka różańcowego……………….. (wymienić): Wieczny odpoczynek...

Konferencja (prowadzi ją kapłan lub zelatorka )

Nie musisz być idealny

W filmie „Kto nigdy nie żył” jest bardzo przejmująca i dramatyczna scena. Główny bohater ks. Jan właśnie usłyszał brutalną diagnozę od lekarza – został zarażony wirusem HIV, który niechybnie spowoduje chorobę AIDS. Wcześniej pracował na misjach i najprawdopodobniej poprzez kontakt z zarażoną krwią dzisiaj zaczynają się jego problemy. Następnie idzie na obiad do swojej mamy, kiedy na koniec posiłku mówi jej o swojej chorobie, słyszy słowa: „taki wstyd, taki wstyd”. Widzowie mogą się domyślać, że właśnie dostał kolejny cios, zamiast współczucia i wsparcia, odbił się od bardzo zakamuflowanego egoizmu matki.

Wiele osób zmaga się cale życie z presją ze strony swoich rodziców. Od dziecka pragną spełnić nierealne oczekiwania, starają się zdobywać najwyższe oceny w szkole, biorą udział w wielu konkursach, zdobywają nagrody, wybierają studia, które mają zadowolić rodziców. Inni pragną zwrócić na siebie uwagę. Czasami w sposób nieprzemyślany, sięgają po używki, dołączają do szemranych grup młodzieżowych. Inni nieustannie się buntują, robią wszystko wbrew radom innych, żeby koniec końców inni ich zauważyli. Opisane krótko sytuacje są często bardzo skomplikowane, ale łączy je zwrócenie na siebie uwagi, spełnianie oczekiwań. Gdy tego nie udaje się zrobić często przychodzi frustracja albo odrzucenie jak w przypadku filmowego bohatera.

Często żyjemy mylnym rozumieniem ewangelicznych słów „bądźcie doskonali jak i Bóg jest doskonały”. Wielu wydaje się, że może własnym wysiłkiem osiągnąć jakiś ideał moralny, społeczny czy intelektualny. Można całe życie szukać sposobów, aby stać się ideałem, który zadowoli najpierw Boga, potem rodziców albo żonę, męża czy dzieci. W takiej mentalności można zobaczyć pokłosie pewnej herezji już dawno potępionej w Kościele, ale jednak żywo obecnej w życiu chrześcijan – pelagianizmu. Uczniom Pelagiusza nie mieściło się w głowie, że Bóg mógł doświadczyć wszystkiego co ludzkie łącznie z cierpieniem. Według nich, dał nam tylko przykład, a łaska jest tylko pomocą w czynieniu dobra. Człowiek powinien sam coś zrobić, aby osiągać doskonałość. Bardzo łatwo możemy to zauważyć pokłosie takiego myślenia w różnych ruchach wynagradzających Bogu za grzechy. Kiedy spojrzymy na spokojnie na to zgodnie z Ewangelią, to rodzi się pytanie jak możemy Bogu wynagrodzić? On wziął na siebie krzyż i wyruszył drogą krzyżową. To inicjatywa Boga wynikająca z jego bezkresnej miłości do człowieka. Zmienia to nasz sposób myślenia, to nie ja „muszę” coś zrobić dla Boga, mogę „pragnąć” przyjąć Jego dar. Jezus niosąc krzyż nie oczekiwał, że my mamy za niego dokonywać dzieła odkupienia i zbawienia. Chrystus na drodze krzyżowej „zdejmuje z nas ciężar bycia Bogiem” jak mawiał jeden z teologów. Jezus upada trzy razy w czasie wejścia na Golgotę, pokazując swoim uczniom, że doskonałość to nie bycie idealnym, upadki są wpisane w nasze życie. Często choroba jest traktowana jako kara, jako coś co nie pozwala mi zadowalać innych, czy po prostu nie być perfekcyjnym. Nie możemy wyglądać jak byśmy chcieli, nie możemy robić tego co byśmy chcieli, nie możemy pokazywać się z najlepszej strony. Jezus upadając pod ciężarem krzyża wyzwala nas z pułapki perfekcjonizmu. Pokazuje, ze kryzysy są wpisane w życie człowieka i zawsze są szansą na nowo odkryć i przyjąć miłość Boga, która nie zależy od naszych zasług

Jezus na drodze krzyżowej spotyka różnych ludzi. Są ci, którzy z niego kpią i szydzą. Pewnie ich było dużo, pod wpływem tłumu łatwo jest dołączyć się do festiwalu nienawiści. Odrzucenie w chwili choroby to chyba częsty drugi cios jaki może otrzymać człowiek. Znajomi nagle nie mają czasu, telefon, który do tej pory dzwonił raz po raz, nagle milczy. Kiedy próbuję dzwonić wszyscy są zajęci, i obiecują, że zadzwonią później. Tylko później nigdy nie nadchodzi. Gorzej jeśli pojawia się słowo, że chory staje się ciężarem, jak w przypadku filmowej historii. Jednak na drodze Jezusa pojawił się także Szymon Cyrenejczyk, przymuszony do pomocy. Prawdopodobnie był tam przypadkiem, z niechęcia niósł krzyż. Ile razy spotykamy osoby, które niejako z urzędu przyjdą do nas, może jakaś opiekunka, może pielęgniarka, ale nagle jej pomoc staje się jak Szymonowie niesienie krzyża, ogromnym wsparciem i przyjaźnią. Na drodze Jezusa pojawiła się także Weronika, która współczuła mu i wytarła mu twarz. Pomogła jak potrafiła. Wiele osób w naszym otoczeniu nie zna się na medycynie, ale jak Weronika chcą trwać. Obecność znaczy dużo więcej niż myślimy. Ponadto Jezus z pewnością spotkał wiele osób, które chciały mu pomóc, ale nie potrafili. Nie mieli odwagi, może nie mogli patrzeć na krew. Cicho w milczeniu towarzyszyli skazańcowi w drodze na górę Golgota. W naszym otoczeniu też mamy podobne osoby, które towarzyszą nam modlitwą, wysyłają smsy, że pamiętają. Tylko tak potrafią być z chorym, okazując swoje wsparcie. Nikt nie musi być idealny, ale może uczyć się od Boga doskonałości, która jest wzrastaniem w miłości.

Pytania do refleksji:

1.         Czy w swoim życiu bardziej „musisz” czy „pragniesz” robić dobre rzeczy?

2.         Czy dziękuję Bogu za wszystkich Szymonów i Weroniki, które Bóg stawia na mojej drodze?

 • Z życia Kościoła :
  • Nasza wiara nie miałaby sensu, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał. Dlatego z taka radością tę prawdę przeżywamy każdego roku i ogłaszamy ją całemu światu.
  • Jakże nasz świat spragniony jest Bożego Miłosierdzia . Niedziela Bożego Miłosierdzia to wyjątkowy dzień , kiedy Jezus obficie rozlewa swoje łaski „dla nas i całego świata” , a szczególnie dla najbardziej zatwardziałych grzeszników.
 • Z życia Parafii :
 • Święte Triduum Paschalne to centrum całego roku liturgicznego. Uroczysta liturgia i adoracje w Ciemnicy i przy Grobie Pańskim są okazją do wspólnej modlitwy KŻR . Wykorzystując Modlitewnik Żywego Różańca poprowadźmy je po uzgodnieniu z księdzem proboszczem adoracje .
 • Wielki Czwartek, to dziękczynienie za Eucharystie i Kapłaństwo . Ofiarujmy w tym dniu naszym kapłanom w parafii dar modlitwy
 • Od Wielkiego Piątku trwamy na Nowennie do Miłosierdzia Bożego. Możemy zaproponować księdzu proboszczowi, że w te dni o godz. 15.00 będziemy spotykali się na modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego.
 • Święto Bożego Miłosierdzia niech będzie wielkim wołaniem o Miłosierdzie dla świata .
 • Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec :
 • Już dzisiaj zapraszamy na XII Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę pod hasłem : „Ewangelizacja z Różańcem”  Zaczynamy w piątek 31 maja o 21.00  Apelem Jasnogórskim , potem czuwanie modlitewne i o 23.00 Msza Św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Sobota 1 czerwca program w całości przed Szczytem Jasnej Góry . Początek o 9.00. Uroczysta suma o godz. 12.00. Warto już teraz zaplanować i zamówić noclegi dla grup , które wybiorą się z daleka. Informacje o programie, plakaty będą docierały do nas poprzez Moderatorów Diecezjalnych.
 • Wielka Nowenna Różańcowa przed Jubileuszem 200 lecia powstania Żywego Różańca trwa. Możemy się do niej przyłączyć jako Koło/Róża lub indywidualnie. Zgłoszeni zostaną wpisani do specjalnej księgi, którą na zakończenie Nowenny złożymy w Lyonie przy grobie Założycielki Bł. Pauliny Jaricot.
 • Słowo i Błogosławieństwo Kapłana
 • Śpiew – „Hymn Żywego Różańca” - Święta Maryjo Matko Różańcowa .......

Wymiana tajemnic różańcowych i podanie aktualnych spraw dotyczących naszej Róży Różańcowej /sprawdzenie obecności, kto jest chory, komu trzeba pomóc itp./