Koła Żywego Różańca
INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY 2025 STYCZEŃ
Papieska: Módlmy się, aby zawsze respektowano prawo emigrantów, uchodźców i wszystkich dotkniętych konfliktami wojennymi do edukacji, koniecznej dla zbudowania lepszego świata.
Stała: Módlmy się o dar pokoju na całym świecie szczególnie w miejscach, gdzie toczą się wojny (Na Ukrainie i Bliskim Wschodzie).
Parafialna: O dar Bożego błogosławieństwa, opieki N.M.P i wszelkie łaski na cały nadchodzący 2025 rok dla całej naszej wspólnoty parafialnej, a także o obfite owoce Wizyty Duszpasterskiej.
BIULETYN RODZINY RÓŻAŃCOWEJ
DIECEZJI RADOMSKIEJ
Nr.210– styczeń 2025 r
AKTUALNOŚCI
1. 9 stycznia - Wspomnienie Błogosławionej Pauliny Jaricot. Zaprośmy w tym dniu wspólnoty Żywego Różańca i Różańca Rodziców na Mszę Św. i wspólną modlitwę różańcową . Podziękujmy za to dzieło , które istnieje już prawie 200 lat i prośmy o rozwój Żywego Różańca w naszych parafiach, aby „różaniec stał się modlitwą wszystkich”
2. Na stronie www.różaniec.eu i na fb Stowarzyszenie Żywy Różaniec jest przygotowana piękna Nowenna do Bł. Pauliny Jaricot . zaczęła się 31 XII i trwać będzie do 8 I 2025 r. Ale możemy ją wykorzystać w każdym czasie . Zachęcam do Jej odmawiania szczególnie prosząc o rozwój Dzieła ŻR w naszej parafii .
3. Dziękuję kapłanom , Zelatorom i kółkom ŻR , które podjęły lub podejmą adorację nocną w Kaplicy Wieczystej Adoracji , którą ŻR podejmuje każdego 10 dnia miesiąca. Nasz kalendarz wygląda następująco
Styczeń – par. Św. Idziego Sucha Luty – Marzec –
Kwiecień – Maj – Św. Józefa Gózd Stary Czerwiec – par. Wielogóra
Lipiec- Sierpień – Wrzesień – Październik – Św. Wojciecha Góra Puławska
Listopad – Miłosierdzia Bożego Radom Grudzień –
Zgłoszenia drogą emailową : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub telefoniczną 509 742 553
- Zachęcam do spotkań opłatkowych,
KONSPEKT SPOTKANIA
- Pieśń: Gdy się Chrystus rodzi …
- Zapalający świecę: Światło Chrystusa.
- Wszyscy: Bogu niech będą dzięki.
Modlimy się w Papieskiej Intencji Światowej Sieci Modlitwy :
O prawo do nauki
Módlmy się aby zawsze szanowano niezbędne w budowaniu lepszego świata prawo migrantów, uchodźców i osób dotkniętych wojną do edukacji.
Dla nas to normalne że dzieci , młodzież chodzą do bezpłatnej szkoły, potem uczą się zawodu, kończą studia , podejmują pracę. Dla tych, którzy uciekli przed wojną, migrantów, uchodźców i schronili się w obcym kraju, dostęp do nauki to bilet w lepszy świat . Prawo do nauki dla każdego , jest nadzieją na budowanie lepszego świata, opartego nie tylko na wiedzy, ale przede wszystkim na zdrowych, moralnych zasadach – dla nas wierzących na Dekalogu.
Modlimy się również w naszych intencjach: ........... (zachęcić do podania swoich osobistych intencji, np. o zdrowie dla kogoś z rodziny itp.).
Różaniec: Rozważmy trzecią tajemnicę światła – Głoszenie Królestwa Bożego i wezwanie do nawrócenia
„« Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. ».. ( J 16,13)
Jezus często w swoim nauczaniu odwoływał się do prawdy, samego siebie nią określając. Po to przecież przyszedł „aby dać świadectwo prawdzie”. Nie ma nawrócenia bez uznania prawdy o swojej grzeszności i niedoskonałości . Nie ma też nawrócenia bez przyjęcia prawdy o Bożej Miłości . Jeśli chcesz posiąść Królestwo Boże, do którego zaprasza ciebie Jezus , to nie bój się prawdy, nawet nie wygodnej, czy trudnej, a czasem bolesnej. Przyjmij ją , a poczujesz smak prawdziwej wolności.
– Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu…
– Królowo Różańca Świętego, módl się za nami.
– Za zmarłych członków kółka różańcowego……………….. (wymienić): Wieczny odpoczynek...
Konferencja (prowadzi ją kapłan lub zelatorka)
„Czwarta władza”
W klasycznym podziale władzy rozróżniano trzy elementy: parlament, czyli władzę ustawodawczą, rząd, czyli władzę wykonawczą oraz władzę sądowniczą. W XX wieku okazało się, że dołączyła do nich równie silna, a nierzadko silniejsza czwarta władza – media. Początkowo miały służyć rozrywce oraz nauce, pomagać poznawać świat, wyjaśniać rzeczywistość. Z czasem zaczęły pretendować do wiernego towarzysza, który nie tylko opisuje co się dzieje wokół, ale także nierzadko mówić co mamy myśleć i jak mamy działać. Choć dzisiaj bez radia, telewizji i Internetu nie wyobrażamy sobie życia, to okazuje się, że stają się one ogromnym wyzwaniem ewangelizacyjnym.
Papież Paweł VI w adhortacji Evagelii nuntiandi już w 1975 roku dostrzegał ogromne możliwości mediów w dziele głoszenia Ewangelii. W dokumencie możemy przeczytać: „Środki te, w służbie Ewangelii, dają możliwość rozszerzenia prawie bez ograniczeń obszaru słuchania Słowa Bożego, docierając z Dobrą Nowiną do milionów ludzi. Kościół czułby się winny przed Bogiem, gdyby nie używał tych potężnych środków, które ludzki intelekt coraz bardziej udoskonala. Za ich pośrednictwem Kościół „rozgłasza publicznie” orędzie, którego jest depozytariuszem. W nich znajduje nowoczesną i skuteczną wersję „pulpitu”. Dzięki nim może mówić do tłumów”. Zawsze z krytycznym, ale życzliwym spojrzeniem Kościół patrzy na media w roli pomocy w ewangelizacji. Znamy świetne sposoby wykorzystania mediów do głoszenia Dobrej Nowiny na przykład przez św. Maksymiliana Marię Kolbego czy abp. Fultona Sheena w Stanach Zjednoczonych. Do dzisiaj w Polsce i na świecie wiele osób korzysta zarówno do modlitwy jak i formacji duchowej z rozgłośni radiowych i telewizji prowadzonych przez diecezje, zakony czy świeckich katolików.
Wraz z rozwojem Internetu okazało się, że współczesny areopag medialny daje jeszcze większe możliwości dla apostołów Dobrej Nowiny. Św. Jan Paweł II w jednym z dokumentów na temat globalnej sieci zwracał uwagę, że „nowy świat cyberprzestrzeni jest dla Kościoła wyzwaniem do wielkiej przygody, jaką jest wykorzystanie owego potencjału do głoszenia przesłania ewangelicznego. To wyzwanie jest w centrum tego, czym na początku milenium jest pójście za wezwaniem Pana, aby iść naprzód: Duc in altum!”. Papież wspomina o wielkiej przygodzie, dlatego, że wraz z rozwojem Internetu okazało się, że praktycznie każdy może być jednocześnie i odbiorcą i twórcą dzieł ewangelizacyjnych. Szczególnie media społecznościowe ukazują, że dzisiaj nie ma podziału na dziennikarzy i twórców oraz na czytelników, słuchaczy, widzów. Widzimy, że dotychczasowe podziały nie mają dzisiaj racji bytu. Wielu katolików otwiera swoje kanały na YouTube, podcasty, profile na innych mediach społecznościowych, aby tam dzielić się swoim doświadczeniem wiary.
Taki obraz mediów z jednej strony wydaje się sytuacją idealną do ewangelizacji. Jednak warto pamiętać, że środki komunikacji nie mogą zastępować normalnych relacji we wspólnocie. Nie da się przezywać wiary, a tym bardziej sakramentów tylko zdalnie, bez osobistego kontaktu z braćmi we wspólnocie Kościoła. Pomimo, że czasy pandemii przyniosły rozwój transmisji online ze Mszy czy innych spotkań, to nie zastąpioną one fizycznego uczestnictwa w Eucharystii. Internet daje możliwości do umacniania i stymulowania wymiany doświadczeń i informacji w ramach wspólnoty. Dla przykładu dobrze prowadzona strona internetowa, profil na Facebooku czy kanał na YouTubie może być ogromną pomocą dla parafian a także członków Żywego Różańca. Dzisiaj z łatwością w telefonie sprawdzić najnowsze ogłoszenia parafialne czy wysłać na grupie Whatsapp konferencje miesięczną do braci i sióstr z Róży Różańcowej, aby mogli przemedytować w spokoju treści formacyjne.
Obraz współczesnego pola ewangelizacji byłby nie pełny bez wskazania pewnych obaw i zagrożeń jakie niosą ze sobą media. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych dzisiaj jest bezrefleksyjne przyjmowanie wszystkich treści jakie otrzymujemy za pomocą mediów. Wiele wiadomości, także dotyczących Kościoła i nierzadko tworzonych przez różne wydawałoby się wiarygodne źródła to tzw. „fake newsy” - fałszywe wiadomości, których zadaniem jest kliknięcie w tytuł, aby autor mógł zarobić na reklamach. Niestety wiele osób czyta te treści i nie sprawdza w innych źródłach czy te czasami wręcz nieprawdopodobne informacje są prawdziwe. Szczególnie starsze osoby narażone są na te często wymyślone treści, które mają wzbudzić emocje, zrodzić konflikt. Czasami zdarza się, że przychodzi do mnie osoba i mówi: „Proszę księdza co tam się w tym Kościele dzieje, co ten papież mówi?” Ja zawsze odpowiadam pytaniem: „czy sprawdzała Pani na stronie watykańskiej, na stornie Katolickiej Agencji Informacyjnej, czy na stornie diecezji?” Bardzo często słyszę odpowiedź: „a po co się tak wysilać”. Otóż warto podjąć wysiłek dla dobra prawdy i kształtowania wiary w duchu sprawdzonych i wiarygodnych informacji. Ewangelia nie jest fałszywą wiadomością, ale Dobrą Nowiną opartą na Jezusie Chrystusie – Drodze, Prawdzie i Życiu. .
Pytania do refleksji: W jakiś sposób korzystamy z dobrodziejstw techniki i mediów, aby pomagać sobie w formacji i życiu Żywego Różańca? W jaki sposób weryfikuje informacje, które podpowiadają mi media i Internet?
- Z życia Kościoła :
- 1 stycznia - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki – to wielkie wołanie o pokój, tak bardzo potrzebny tam gdzie trwa wojna. Prośmy o ten dar Boga, bez którego światu grozi zagłada.
- 6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego – napisane pobłogosławioną w tym dniu kredą pierwsze imiona trzech mędrców są dla innych wyraźnym znakiem : tu mieszkają chrześcijanie i jestem z tego dumny.
- 9 stycznia - wspomnienie Bł. Pauliny Jaricot. Święto w rodzinie Żywego Różańca.
- Trwa Rok Święty – Jubileuszowy . Korzystajmy z daru odpustu , który każdego dnia możemy ofiarować za siebie czy za zmarłą osobę zyskując go nawiedzając katedry, sanktuaria, czy wyznaczone przez biskupa kościoły w naszych diecezjach.
- Z życia Parafii :
- „Orszaki Trzech Króli” – to okazja do zamanifestowania wiary w coraz bardziej zlaicyzowanym świecie. Pokażmy , że jesteśmy i nie wstydzimy się Jezusa.
- W okresie Bożego Narodzenia organizujmy spotkania opłatkowe. Są one okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale podzielenia się Opłatkiem, podania ręki na zgodę, rozmowy przy herbatce , a także zaplanowania na kolejny rok różnych inicjatyw w parafii.
- 9 stycznia, we wspomnienie Bł. Pauliny Jaricot nie może zabraknąć Kół /Róż Różańcowych w naszym kościele parafialnym na Mszy Św. i modlitwie różańcowej. Prośmy o rozwój dzieł przez nią założonych.
- W styczniu przypada Dzień Babci i Dziadka – to okazja aby powiedzieć swoim wnukom, że ich kochamy i modlimy się za nich, nawet jeśli oni odeszli od Boga.
- Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec :
- nawet jeśli ktoś zapomniał zamówić prenumeratę na 2025 r można to jeszcze uczynić dzwoniąc pod numer tel 22 673 46 94 ; 22 673 58 39
- Pamiętajmy , że inicjatywa „Żywy Różaniec dla Misji” wciąż trwa. Zbierając 1 zł co miesiąc i wpłacając na konto Żywy Różaniec w Polsce pomaga w powstaniu kolejnej kaplicy na terenach misyjnych.
- Słowo i Błogosławieństwo Kapłana
- Śpiew – Bóg się rodzi , Moc truchleje ....
- Wymiana tajemnic różańcowych i podanie aktualnych spraw dotyczących naszej Róży Różańcowej /sprawdzenie obecności, kto jest chory, komu trzeba pomóc itp./