Koła Żywego Różańca
INTENCJE APOSTOLSTWA MODLITWY 2024 PAŹDZIERNIK
Papieska: Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał ze wszystkich sił synodalny styl życia, jako znak współodpowiedzialności promując uczestnictwo, komunię i misję łączące księży, osoby konsekrowane i świeckich.
Stała: Módlmy się o dar pokoju na całym świecie szczególnie w miejscach, gdzie toczą się wojny (Na Ukrainie i Bliskim Wschodzie).
Parafialna: O Boże liczne i czynne uczestnictwo całej naszej wspólnoty parafialnej w nabożeństwach różańcowych, indywidualnym odmawianiu i umiłowaniu tej modlitwy, a także obfitości łask wyproszonych za wstawiennictwem N.M.P Królowej Różańca Świętego.
BIULETYN RODZINY RÓŻAŃCOWEJ
DIECEZJI RADOMSKIEJ
Nr.206– październik 2024 r
PROCESJA RÓŻAŃCOWA W PARAFII
Sobota 12 października
W wielu parafiach, miastach, wsiach naszej Diecezji Radomskiej w drugą sobotę października , odbyły się Procesje Różańcowe . Cieszyły się one licznym udziałem wiernych. Zapraszam aby i w tym roku spotkać się znów w drugą sobotę /12 października/ na procesji różańcowej. Może ona odbyć się wokół kościoła , czy do Figury Matki Bożej przed kościołem. Zachęcam, aby zorganizować ją podobnie jak Drogę Krzyżową w Wielkim Poście ulicami parafii. W procesji może być niesiony Różaniec , Figura MB Fatimskiej czy feretron z Obrazem Matki Bożej. Zapraszamy do udziału przy poszczególnych tajemnicach różańcowych grupy parafialne, dzieci, młodzież, rodziny. Wobec wielu niepokojących wydarzeń rozgrywających się w naszej Ojczyźnie pragniemy modlić się o poszanowanie każdego ludzkiego życia , o wiarę dla kolejnego pokolenia Polaków : dzieci i młodzieży, o jedność i miłość w rodzinach i o mądrość dla rządzących.
Materiały do wykorzystania podczas procesji będą w Biuletynie za tydzień
KONSPEKT SPOTKANIA ŻYWEGO RÓŻAŃCA
- Pieśń – Zawitaj Królowo Różańca Świętego ...
- Zapalający świece – Światło Chrystusa.
- Wszyscy – Bogu niech będą dzięki.
Modlimy się w Intencjach Światowej Sieci Modlitwy Papieża
Za wspólną misję
Módlmy się, aby Kościół nadal wspierał na wszelkie sposoby synodalny styl życia, w znaku współodpowiedzialności, promując uczestnictwo, komunię i wspólną misję kapłanów, zakonników i świeckich.
„Synodalność oznacza przede wszystkim specyficzny styl, który określa życie i misję Kościoła, wyrażając jego naturę jako wspólną podróż i gromadzenie się jako Ludu Bożego powołanego przez Pana Jezusa w mocy Ducha Świętego do głoszenia Ewangelii. Synodalność musi wyrażać się w zwyczajnym sposobie życia i pracy Kościoła.”- czytamy w „Vademecum Synodu o synodalności”. Wspierając modlitwą Ojca Świętego prośmy o owoce trwającego Synodu dla Kościoła, a więc także dla każdego z nas.
Modlimy się również w naszych intencjach: ........... (zachęcić do podania swoich osobistych intencji, np. o zdrowie dla kogoś z rodziny itp.).
Różaniec: Rozważmy drugą tajemnicę radosną – Nawiedzenie Św. Elżbiety
„W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę.”. Łk 1,39-41
Maryjo , niosąca Jezusa pod swoim sercem, śpiesząca , aby wypełnić posługę miłości wobec Elżbiety oczekującej narodzin Jana. Ukaż nam na nowo Jezusa , zagubionego w światowym pośpiechu za sukcesem, pieniądzem, dobrobytem, wygodnictwem. Niech Duch Święty, który napełnił swoją łaską Ciebie i Elżbietę poruszy i nasze serca , aby przyjęły z radością Jezusa i pragnęły pełnić Jego wolę.
– Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo (10 razy), Chwała Ojcu, O mój Jezu…
– Królowo Różańca Świętego, módl się za nami.
– Za zmarłych członków kółka różańcowego……………….. (wymienić): Wieczny odpoczynek...
Konferencja (prowadzi ją kapłan lub zelatorka)
WSPÓŁCZESNE AREOPAGI
Św. Paweł w czasie swoich podróży misyjnych odwiedzał synagogi, spotkał się z rodakami i im głosił Ewangelię, wyjaśniając, że Jezus jest oczekiwanym Mesjaszem. Z czasem jednak zaczął wychodzić poza znany dobrze świat żydowski i zaczął głosić Ewangelię poganom. Jednym z najlepszych przykładów tej zmiany jest wizyta na ateńskim areopagu. Było to miejsce spotkań ówczesnej elity greckiej inteligencji, miejsce rozmów i rozważań. Apostoł Narodów zaczął nieśmiało od nawiązania do ołtarza poświęconego nieznanemu bogu. Spostrzegł szansę na spotkanie z nową społecznością. W kulturze greckiej szukał punktu stycznego, dzięki któremu uda mu się spotkać Greków i pokazać im Jezusa. Wiemy z Dziejów Apostolskich, że Grecy gdy usłyszeli o zmartwychwstaniu przestali słuchać Pawła, powiedzieli mu, że posłuchają go innym razem. Jednakże to doświadczenie nie zniechęciło Apostoła Narodów, ale jeszcze bardziej zmotywowało do szukania nowych sposobów dotarcia do słuchaczy.
Papież Jan Paweł II kilka dekad temu trafnie diagnozował współczesne czasy w encyklice Redemptoris missio pisząc, że „nasze czasy są dramatyczne i zarazem fascynujące. Podczas gdy z jednej strony wydaje się, iż ludzie zabiegają o dobrobyt materialny i pogrążają się coraz bardziej w konsumistycznym materializmie, to z drugiej strony ujawnia się dziś pewne niepokoju poszukiwanie sensu istnienia, potrzeba życia wewnętrznego, pragnienie nauczenia się koncentracji i modlitwy”. Papież już wtedy wskazywał, że Kościół posiada wielkie dziedzictwo duchowe, które może stanowić odpowiedź na wiele pytań współczesnego człowieka. Zmiany, które w szybkim tempie zachodzą we współczesnych społeczeństwach, stawiają pytanie o nowe metody głoszenia Ewangelii. Można powiedzieć, że dzisiaj mamy wiele „areopagów”, miejsc spotkania z człowiekiem, który nierzadko jeszcze nie poznał Chrystusa.
Paulina Jaricot, założycielka Żywego Różańca, także dwa wieki temu odkryła ówczesny areopag, wymagający ewangelizacji. W swoim rodzinnym Lyonie spotykała robotników i ich codzienne troski. Dostrzegała jak często są wykorzystywani, nie otrzymywali godziwej pensji, musieli pracować ponad siły, kosztem czasu dla najbliższych, ale przede wszystkim dla Boga. Zaniedbywali wiarę zniechęceni do życia. Modlitwa Pauliny zaowocowała różnymi pomysłami jak dotrzeć do nich z orędziem Ewangelii, nie tylko poprzez literaturę religijną, ale przede wszystkim świadectwem troski o poprawę warunków ich pracy. Często bywała niezrozumiana, jak św. Paweł, czasami niegodziwi chcieli wykorzystać jej wrażliwe serce dla własnego zysku. Ona jednak ufała, że Ten którego życie rozważa w czasie modlitwy różańcowej będzie prowadził jej życie. Do końca swojego życia próbowała znaleźć sposoby na poprawę życia robotników i przyprowadzenie ich do Chrystusa.
Współczesny świat, jeśli chodzi o osiągniecia nauki i techniki znacząco się różni od tego sprzed wieków. Jednak potrzeby ludzkie są niezmienne. Człowiek cały czas poszukuje zrozumienia siebie, poszukuje sensu swojego istnienia. Tylko Chrystus może stanowić odpowiedź na te ludzkie pytania. Cały wysiłek współczesnych chrześcijan skupia się na dotarciu z orędziem Ewangelii do ludzi żyjących dzisiaj często innymi wartościami. Stąd Kościół rozpoznaje nowe areopagi. Jednym z nich jest świat kultury. Każdy z nas jest otoczony przez współczesne dzieła kultury, zarówno wyższej, jak i masowej. Można powiedzieć, że człowiek wyraża siebie w tym co tworzy. Dlatego warto szukać punktów stycznych, które pozwolą ukazać bogactwo Ewangelii. Innym areopagiem jest świat środków społecznego przekazu. Większość z nas jest użytkownikami mediów, stamtąd czerpiemy wiedzę o świecie, ale także o wierze i religii. Obecność i tworzenie dobrych treści w mediach stanowi konkretne wyzwanie ewangelizacyjne. Podobnie nauka stanowi miejsce spotkania. Pozornie wielu twierdzi, że wiara i nauka się wykluczają, jednak prawdziwe spotkanie pozwoli odkryć ich komplementarność. Ponadto warto wspomnieć o innych działalnościach misyjnych Kościoła, jak edukacja, rodzina, działania na rzecz kobiet i dzieci, zaangażowanie na rzecz pokoju, ochrona świata stworzonego. Często wielu ludzi nawet nie zdaję sobie sprawy albo nie chce uznać, że odpowiedzią na problemy jest osoba Jezusa Chrystusa. Jan Paweł II w swej książce Przekroczyć próg nadziei napisał, że „jeśli w świecie z jednej strony jest „obecna ewangelizacja, to z drugiej strony jest w nim także obecna potężna antyewangelizacja, która ma też swoje środki i swoje programy i z całą determinacją przeciwstawia się Ewangelii i ewangelizacji. Zmaganie się o duszę świata współczesnego jest największe tam, gdzie duch tego świata zdaje się być najmocniejszy”. Wszystkie sfery ludzkiego życia potrzebują cały czas światła Ewangelii i odważnych chrześcijan, którzy za św. Pawłem, nie będą załamywać rąk i twierdzić, że świat nie chce słuchać Ewangelii, ale cieszyć się nawet z pojedynczych osób, które przyjmą Dobrą Nowinę.
Pytania do refleksji:
1. Gdzie w swoim środowisku widzę najpilniejszą potrzebę ewangelizacji, spotykam osoby, które jeszcze nie usłyszały o Jezusie Chrystusie?
2. Który ze współczesnych areopagów stanowi dla mojej wspólnoty największe wyzwanie?
- Z życia Kościoła :
- Październik to miesiąc różańcowy . w wielu parafiach w Polsce oprócz codziennych Nabożeństw różańcowych odbywają się procesje różańcowe ulicami parafii. Wybierzmy więc jedną z sobót czy niedziel października i zorganizujmy taką procesje różańcową .
- Jak co roku przeżywając Dzień Papieski włączmy się w zbiórkę ofiar na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, pomagając wielu młodym ludziom w nauce , rozwoju duchowym i religijnym.
- 24 października – czwartek w tygodniu misyjnym członkowie Żywego Różańca gromadzą się w swoich parafialnych kościołach na nabożeństwie różańcowym i w duchowej łączności trwają na adoracji i modlitwie różańcowej dziękując za Dzieło Żywego Różańca w Polsce i Dzieło Misyjne Kościoła przez orędownictwo Bł. Pauliny Jaricot
- Wykorzystajmy Tydzień Misyjny aby wesprzeć duchowo i materialnie „Żywy Różaniec dla Misji” , to inicjatywa Żywego Różańca i Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary do której włącza się coraz więcej Róż Różańcowych. Poprzez drobne , systematyczne ofiary możemy dosłownie np. wybudować kaplicę, czy wyposażyć konkretny kościół w kraju misyjnym
- Z życia Parafii :
- Żywy Różaniec bierze aktywny udział w nabożeństwach październikowych. Korzystając z rozważań które są w „Różańcu” poprowadźmy różaniec w intencji misji i misjonarzy po uzgodnieniu z kapłanem.
- Tam gdzie w ubiegłym roku odbyły się procesje różańcowe warto tę tradycję podtrzymać w parafiach. Zaoferujmy księdzu proboszczowi naszą pomoc w zorganizowaniu takiej procesji. Innych zachęcamy aby przygotować taka procesję a przekonacie się jak wiele osób odpowie na wasze zaproszenie.
- Postarajmy się aby 24 października zgromadzić się jak najliczniej w kościele na nabożeństwie różańcowym . Jest to Ogólnopolski dzień dziękczynienia Żywego Różańca za to dzieło w Polsce i za Dzieło Misyjne Kościoła przez pośrednictwo Bł. Pauliny Jaricot. Przygotujmy wraz duszpasterzem adorację i rozważania różańcowe.
- Nie może nas zabraknąć przy organizowaniu Tygodnia Misyjnego, Dnia Papieskiego. Warto poprowadzić w tych dniach różaniec, pomóc przy zbiórkach ofiar na te cele.
- Ważną częścią naszej formacji są comiesięczne spotkania. Nie zaniedbujmy ich z błahych powodów. Wspólna modlitwa, konferencja, wymiana tajemnic umacniają ducha wspólnoty.
- Z życia Stowarzyszenia Żywy Różaniec :
- W wielu sanktuariach odbywają się Diecezjalne spotkania Żywego Różańca. To okazja do spotkania się , modlitwy ale tez formacji. Niech nie zabraknie na nich przedstawicieli każdej parafii.
- W Listopadzie odbędą się rekolekcje dla Diecezjalnych Moderatorów ŻR . Prosimy o modlitwę w intencji kapłanów posługujących naszym wspólnotom różańcowym w parafiach i diecezjach.
- Pamiętajmy, że inicjatywa „Żywy Różaniec dla Misji” trwa i rozwija się. Dzięki drobnym ofiarom /1 zł co miesiąc/ przekazywanym przez KŻR z różnych Diecezji powstają nowe kaplice i kościoły na misjach.
- Słowo i Błogosławieństwo Kapłana
- Śpiew – Różańcowa Pani nieba , ziemi .....
- Wymiana tajemnic różańcowych i podanie aktualnych spraw dotyczących naszej Róży Różańcowej /sprawdzenie obecności, kto jest chory, komu trzeba pomóc itp./